WAEC, NECO, BECE, NABTEB

WAEC Timetable and Examination Date May/June 2020

The West African Examinations Council, WAEC timetable for the May/June examinations (for school candidates) 2020 is now available. I have also provided the WAEC 2020 timetable PDF in this article.

When is WAEC 2019 starting?

The West African Senior School Certificate Examination (WASSCE) for school candidates, 2019/2020, indicates that the exams starts on 30th March, 2020 and will end on 12th June, 2020

All candidates should start prpeparing immediately for the exam.

WAEC Timetable May/June

The WAEC timetable 2020/2021 is available below and also read how to pass WAEC at one sitting

DATE SUBJECT PAPER TIME
Monday, 30th March 2020 to Thursday, 2nd April 2020 (1st and 2nd Project Work Options) Basketry 3 (Project Work)* Date and time for each paper will be arranged by the Council.
Ceramics 3 (Project Work)*
Graphic Design 3 (Project Work)*
Jewellery 3 (Project Work)*
Leatherwork 3 (Project Work)*
Picture Making 3 (Project Work)*
Sculpture 3 (Project Work)*
Textiles 3 (Project Work)*
Monday, 6thApril, 2020 Metalwork 3 (Practical) 8:30 am. – 11:40 am (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) 12:00 noon. – 3:10 pm (2nd Set)
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 1:00 pm. – 2:00 pm
Tuesday, 7th April 2020 to Friday, 10thApril 2020 Arabic 3 (Oral) Date and time for each paper will be arranged by the Council.
French 3 (Oral)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Tuesday, 14th April 2020 Applied Electricity 3 (Practical) 8:30 am – 11:30 am (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)
Wednesday, 15th April, 2020 Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Building Construction 2 (Essay) 2:00 pm – 3:00 pm
Building Construction 1 (Objective) 3:00 pm – 3:45 pm
Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:00 pm
Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* 3:00 pm – 4:00 pm
Thursday, 16th April 2020 Clerical Office Duties 2 (Essay) 8:30 am – 10:40 am
Clerical Office Duties 1 (Objective) 10:40 am – 11:30 am
Woodwork 3 (Practical) 8:30 am – 11:30 am (1st Set)
Woodwork 3 (Practical) 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)
Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * 1:00 pm – 3:00 pm
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* 3:00 pm – 4:00 pm
Tuesday, 21st April 2020 English Language 3 (Oral)*/*** 8:30 am – 9:15 am (1st Set)
English Language 3 (Oral)*/*** 9:40 am – 10:25 am (2nd Set)
Wednesday, 22nd April 2020 Graphic Design 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Graphic Design 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am
Electronics 3 (Practical) 8:30 am – 11:30am (1st Set)
Electronics 3 (Practical) 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)
Geography 3(Practical and Physical Geography) 1:00pm – 2:50pm
Thursday, 23rd April 2020 Metalwork 2 (Essay) 8:30 am – 10:00 am
Metalwork 1 (Objective) 10:00 am – 11:00 am
Basketry 2 ( (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Basketry 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20am
Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* 10:30 am – 11:30 am
Electronics 2 (Essay) 1:00 pm – 2:00 pm
Electronics 1 (Objective) 2:00 pm – 3:00 pm
Friday, 24thApril 2020 Biology 2 (Essay) 8:30 am – 10:10 am
Biology 1 (Objective) 10:10 am – 11:00 am
Music 3A (Aural) 12:00 noon. – 12:45 pm
Monday, 27th April, 2020 Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* 10:30 am – 11:30 am
Tuesday, 28th April 2020 Auto Mechanics 3 (Practical) 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Auto Mechanics 3 (Practical) 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)
Sculpture 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Sculpture 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am
Woodwork 2 (Essay and Design) 1:00 pm – 3:20 pm
Woodwork 1 (Objective) 3:20 pm – 4:00 pm
Thursday, 30th April 2020 Physics 3 (Practical) (Alternative A) 8:30 am – 11:15 am(1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)
History 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm
History 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm
Friday, 1st May 2020 Literature-In-English 2 (Prose) 8:30 am – 9:45 am
Literature-In-English 1 (Objective) 9:45 am – 10:45 am
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Picture Making 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:00 pm
Picture Making 1 (Objective)* 3:00 pm – 3:50 pm
Monday, 4thMay 2020 Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Music 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am
Music 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am
Auto Mechanics 2 (Essay) 1:30 pm – 3:00 pm
Auto Mechanics 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm
Tuesday, 5th May 2020 Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 8:30 am – 11:00 am
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 2:30 pm – 4:00 pm
Wednesday, 6th May 2020 Physics 2 (Essay) 8:30 am – 10.00 am
Physics 1 (Objective) 10:00 am – 11:15 am
Ceramics 2 (Essay)* 1:00 pm. – 3:00 pm
Ceramics 1 (Objective)* 3:00 pm – 3:50 pm
Forestry 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:00 pm
Forestry 1 (Objective)* 3:00 pm – 4:00 pm
Thursday, 7th May 2020 English Language 2(Essay) 8:30 am – 10:30 am
English Language 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am
Friday, 8thMay 2020 Geography 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am
Geography 1(Objective) 10:30 am – 11:30 am
Textiles 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Textiles 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Monday, 11th May 2020 Foods and Nutrition 2 (Essay) 8:30 am – 9:45 am
Foods and Nutrition 1 (Objective) 9:45 am – 10:45 am
Dagaare (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Dagbani (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Dangme (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Ewe (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Fante (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Ga (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Gonja (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Kasem (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Nzema (Elective) 1 (Essay) 8:30 am – 11:30 am
Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Monday, 11th May 2020 Financial Accounting 2 (Essay) 8:30 am – 11:00 am
Financial Accounting 1 (Objective) 11:00 am – 12:00 noon
Dagaare (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Dagbani (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Dangme (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Ewe (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Fante (Elective) 2 (Essay) 1:00 pm – 3:30 pm
Ga (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Gonja (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Kasem (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Nzema (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* 1:00 pm – 3:30 pm
Tuesday, 12th May, 2020 Physics 3 (Practical) ( Alternative B) 8:30 am – 11:15 am (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) 11:40 am – 2:25 pm (2ndSet)
General Knowledge in Art 2 (Essay)* 1:00 pm – 2:30 pm
General Knowledge in Art 1 (Objective)* 2:30 pm – 3:20 pm
Wednesday, 13th May 2020 Biology 3 (Practical) (Alternative A) 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Literature-In-English 3(Drama & Poetry) 1:00 pm – 3:30 pm
Thursday, 14th May 2020 General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 8:30 am – 11:00 am
General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) 2:00 pm – 3:30 pm
Friday, 15thMay, 2020 Economics 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am
Economics 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am
Applied Electricity 2 (Essay) 2:00 pm – 3:00 pm
Applied Electricity 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm
Monday, 18th May 2020 Christian Religious Studies 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am
Christian Religious Studies 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am
Islamic Studies 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am
Islamic Studies 1 (Objective) 10:30 am – 11:20 am
Chemistry 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm
Chemistry 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm
Tuesday, 19th May 2020 Government 2 (Essay) 8:30 am. – 10:30 am
Government 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 8:30 am. – 10:30 am (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* 1:00 pm – 4:00 pm
Wednesday, 20th May 2020 Integrated Science 2 (Essay)* 8:30 am – 10:00 am
Integrated Science 1 (Objective)* 10:00 am – 11:00 am
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* 1:00 pm – 3:00 pm
Thursday, 21st May 2020 Business Management 2 (Essay) 8:30 am – 10:30 am
Business Management 1 (Objective) 10:30 am – 11:30 am
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* 8:30 am – 11:15 am (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)
Friday, 22nd May 2020 General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* 8:30 am – 11:30 am
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 2:00 pm – 4:30 pm
Tuesday, 26th May 2020 to Monday, 1st June, 2020 (3rd Project Work Option) Basketry 3 (Project Work)* Date and time for each paper will be arranged by the Council.
Ceramics 3 (Project Work)*
Graphic Design 3 (Project Work)*
Jewellery 3 (Project Work)*
Leatherwork 3 (Project Work)*
Picture Making 3 (Project Work)*
Sculpture 3 (Project Work)*
Textiles 3 (Project Work)*
Tuesday, 2nd May 2020 Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) 8:30 am – 11:15 am
General Agriculture 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
General Agriculture 1 (Objective)* 10:30 am – 11:30 am
Technical Drawing 2 (Essay) 1:00 pm – 2:45 pm
Technical Drawing 1 (Objective) 2:45 pm – 3:45 pm
Wednesday, 3rd June 2020 Leatherwork 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Leatherwork 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am
Management-In-Living 2 (Essay)*/*** 8:30 am – 10:30 am
Management-In-Living 1 (Objective)*/*** 10:30 am – 11:30 am
Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 2:00 pm – 3:00 pm
Thursday, 4th June 2020 Typewriting 8:30 am – 11:10 am (1st Set)
Typewriting 11:30 am – 2:10 pm (2nd Set)
Arabic 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm
Arabic 1 (Objective) 3:00 pm – 3:50 pm
Principles of Cost Accounting 2 (Essay) 1:00 pm – 3:00 pm
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) 3:00 pm – 4:00 pm
Friday, 5th June 2020 French 2 (Essay) 8:30 am – 9:45 am
French 1 (Objective) 9:45 am – 10:45 am
Clothing and Textiles 2 (Essay) 2:00 pm – 3:30 pm
Clothing and Textiles 1 (Objective) 3:30 pm – 4:30 pm
Monday, 8th June 2020 Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Tuesday, 9th June 2020 Social Studies 2 (Essay)* 8:30 am – 11:30 am
Social Studies 1 (Objective)* 1:00 pm – 1.50 pm
Thursday, 11th June 2020 Jewellery 2 (Essay)* 8:30 am – 10:30 am
Jewellery 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am
West African Traditional Religion 2 (Essay)* 8:30 am – 10:40 am
West African Traditional Religion 1 (Objective)* 10:40 am – 11:30 am
General Agriculture 3 (Practical)* 8:30 am – 10:30 am (1st Set)
General Agriculture 3 (Practical)* 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)
Friday, 12thJune 2020 Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* 8:30 am – 10:30 am (1stSet)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)

WAEC Timetable Contd

* Available to candidates in Ghana only

** Available to candidates in Nigeria only

*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only

**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes:

1. Difference in Time on Question Paper and Timetable

Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.

2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken

(1) General Knowledge-In-Art Paper 3

The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.

(2) Project Work Papers

The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles and Jewellery will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.

3. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates

Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

Bolarinwa Olajire

A lecturer, Educationist, PhD student at FUNAAB, and a Blogger.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button